Saturday, August 14, 2010

ВЕРАПОХУМЪН СУРП АСТВАЦАЦНИ (ՎԵՐԱՓՈԽՈՒՄՆ ՍՈՒՐԲ ԱՍՏՈՒԱԾԱԾՆԻ - УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА) - КАКВА Е ИСТОРИЯТА НА ТОЗИ ПРАЗНИК?

Още от първите векове на християнството св. Църква наредила да се празнува денят "Успение на пресвета Богородица". Подробности за това чудно събитие, както и някои сведения за живота на пречистата Божия Майка след възнесение на Спасителя, не са предадени от древните църковни писатели.
След като се върнали от Елеонската планина подир възнесението Христово, св. апостоли прекарвали в Йерусалим, очаквайки Утешителя Св. Дух, обещан им от Спасителя. Всички вярващи живеели в единодушие и любов и непрестанно се молели. С тях била и Майката Христова и някои свети жени, които служели на Господа през последните години на живота Му. Понятно е колко радостно и утешително било присъствието на Божията Майка за учениците, които скърбели за раздялата със своя божествен Учител. Тя вероятно им предавала ония думи, които, според евангелист Лука, "спазвала, като ги слагала в сърцето си" (Лука 2:19; 2:51); и всички вярващи гледали на нея с любов и благоговение. Пресветата Дева е живяла на хълма Сион в дома на св. Йоан Богослов, когото сам Господ в последните минути на Своя земен живот отдал като син – вместо Себе Си – на Своята пречиста Майка; и от тогава Йоан, като я взел при себе си в къщи, й служел като на своя майка (Йоан 18:27).
И след слизането на Св. Дух над апостолите пресвета Богородица си останала в Йерусалим. Скъпи й били ония места, гдето страдал и умрял нейният божествен Син. Често тя ходела да се моли на Голгота, на Елеонската планина, в градината, гдето било погребано тялото на Спасителя. Предполагат, че от нея християните възприели благочестивия обичай да посещават местата, осветени чрез присъствието на Господ Иисус Христос.
Когато цар Ирод почнал да гони Божията Църква, пречистата Божия Майка заминала за известно време в Ефес, гдето проповядвал св. Йоан Богослов. Има предание, че тя посетила Св. гора Атонска и остров Кипър, гдето праведният Лазар, когото нейният Син възкресил от мъртвите, бил епископ. Ето какво разказва църковното предание за това:
"Когато апостолите хвърлили жребие кой къде да отиде, за да проповядва Евангелието, пресвета Богородица пожелала да дели с тях трудовете им и казала да хвърлят жребий и за нея. Паднало й се Иверската земя и Св. гора Атонска. Но ангел Божи й се явил и казал да не напуска за известно време Иерусалим. Няколко години след това тя пожелала да посети св. Лазар и се отправила на кораб за остров Кипър. По пътя се дигнала страшна буря. Корабът се отклонил от пътя си, отдалечил се от Кипър и стигнал до Св. гора. Тук имало езически храм, пълен с идоли. Но щом пресветата Дева слязла на сухо, идолите паднали и св. Богородица проповядвала на изплашените жители за своя Син Иисус Христос. Мнозина повярвали и Божията Майка казала: "Това място ще бъде мой жребий, даден ми от моя Син и Бог. Няма да оскъднее Божията милост на това място и аз ще му бъда застъпница!" Затова отците на св. Атонска гора и досега считат Божията Майка своя особена покровителка и наричат Св. гора "Жребий на Божията Майка".
Когато гоненията малко поутихнали, пресвета Богородица се върнала в Йерусалим и живяла там обкръжена от благоговейна любов. Постепенно с разпространението на християнската вяра растяла и славата на Божията Майка. Мнозина дохождали от далечни страни да я видят. В едно древно послание, приписвано от някои на св. Игнатий Богоносец, четем:
"Много са у нас жените, които желаят да видят Майката Иисусова. Чуваме, че тая девствуваща Майка Божия е изпълнена с всякаква благодат: в гоненията тя е благодушна, при сиромашия и лишения не скърби, на оскърбяващите я не се гневи, но им прави добро, в щастие е кротка, към бедни е милосърдна и им помага, колкото може. Но не търпи въставащите против нашата вяра; тя е благовестница на нашето благочестие и наставница на верните във всяко добро дело. А особено обича смирените, защото сама във всичко е смирена".
Езичниците и юдеите, които мразели християните, негодували против Божията Майка заради уважението, с което се ползувала. Като знаели, че тя често посещава местата, гдето страдал Иисус Христос, те я следели, за да я убият. Но Господ пазел пречистата Дева и й готвил славно успение.

Пресвета Богородица била вече в преклонни години (64-годишна). Веднъж, когато се молела на Елеонската планина, тя видяла пред себе си архангел Гавриил, който държал в ръка палмово клонче. Той й възвестил, че след три дни тя ще се престави отвъд: "Твоят Син и Бог наш ще те вземе в Своето горно царство, за да живееш и царствуваш с Него вечно!" И след като й дал райското палмово клонче, се оттеглил. С най-жива радост св. Богородица приела вестта за своята близка смърт, понеже отдавна желаела да остави долния свят и да се пресели във вечните обители. Тя коленичила, дълго се молила и благодарила на Господа.
Когато тя се върнала у дома, св. Иоан Богослов бил поразен от сиянието, което озарявало нейното лице. Тя му известила за случилото се и започнала да се готви за своята смърт. Наредила и украсила дома като за радостно тържество, завещала на две бедни вдовици дрехите, които обикновено носела, и помолила Иоан да погребе тялото Й в село Гетсимания, гдето лежали нейните родители и св. Йосиф Обручник. Св. Йоан уведомил Иерусалимския епископ ап. Яков за близката смърт на Божията Майка. Той известил за това на всички нейни сродници и изобщо на вярващите. Скоро всички се събрали при св. Богородица. Всички плачели и скърбели за раздялата с Божията Майка. Но тя ги утешавала, предавала им думите на архангела, показвала им райското клонче и обещала винаги да се моли за тях.
Пресвета Богородица имала още едно желание – да види още веднъж св. апостоли, които сега били пръснати по цял свят да проповядват Евангелието. И желанието й се изпълнило. По чудесен начин всички апостоли, освен Тома, били пренесени в Йерусалим и изведнъж в едно и също време се явили пред вратите на нейния дом. Заедно с другите апостоли дошъл и св. апостол Павел с учениците си Тимотей, Дионисий Ареопагит и Йеротей Атински. Всички били смаяни, като се видели един друг. А когато св. Богородица известила за своята близка смърт, сърцата им се натъжили при мисълта, че те вече за последен път виждат Иисусовата Майка. Но тя, славейки и благодарейки на Господа, Който изпълнил последното й желание, молила ги да не скърбят: "Не плачете, приятели и ученици Христови, и не помрачавайте радостта ми с вашата скръб! А радвайте се с мене, задето отивам при моя Син и Бог. А като погребете телото ми, върнете се всеки на своята работа!" След това пресвета Богородица разпитала апостолите за трудовете им в проповядване словото Божие, дълго беседвала с тях, благословила ги и се молила Богу за цял свят.
Настъпил денят на нейното преставяне. От сутринта свещи горели в дома в знак на радост и тържество. Апостолите се молели и славословели Бога. Божията Майка възлегнала на украсен одър, радостно очаквайки смъртта. Изведнъж в третия час (9 часа) чудна небесна светлина озарила стаята. Покривът на къщата като че ли се разтворил и чудно явление се представило пред очите на вярващите. Сам Господ Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ликове ангели и светци, слязъл от небесата за душата на св. Богородица. "Душата ми величае Господа – възкликнала тя – и духът ми се зарадва в Бога, Спасителя мой, задето Той милостно погледна смирението на рабинята Си" (Лука 1:46-48). Господ повикал пречистата Си Майка за вечен живот и след това се чуло пеенето на ангелите, които славели с думите на архангел Гавриил: "Радвай се, благодатна, Господ е с тебе, благословена си ти между жените!" (Лука 1:28). Всички с благоговение гледали на това преславно видение. И когато след това пристъпили към одъра, на който лежало пречистото тяло на Божията Майка, видели, че лицето й сияе като слънце и чудно благоухание се разляло по стаята. Сърцата на всички присъствуващи се изпълнили с неизказана духовна радост.

Когато дошло време за погребение, апостолите вдигнали одъра и с псалмопение го занесли през град Йерусалим в село Гетсимания. Напред вървял св. Йоан Богослов, държейки в ръка райското клонче. Всички вярващи вървели подир пречистото тяло, над което се носел сияещ във вид на кръг облак, който озарявал цялото шествие, и ангелското пение се сливало с гласовете на вярващите. Много жители от града, като видели това чудно шествие, се присъединили към него. Но когато юдейските архиереи и началници узнали, че такава чест се оказва на починалата Майка Христова, те пратили въоръжени войници, за да разгонят събралата се тълпа и да отнемат от християните тялото на Божията Майка – те искали да го изгорят. Но когато войниците се приближили, сияещият кръг изведнъж се спуснал и като че ли с каменна стена оградил шествието, а пратените войници били внезапно поразени от слепота: По-късно някои от тях повярвали и били изцерени при гробницата на Божията Майка.
Апостолите погребали тялото в пещерата при село Гетсимания и затворили с камък входа й. В продължение на три дни те се молили непрестанно при гробницата и през всичкото време над това място пеели ангели.
На третия ден след успението (заспиването) на св. Богородица пристигнал ап. Вартоломей. Той много се огорчил, че пристигнал твърде късно и не заварил жива пресвета Богородица. В желанието си да го утешат апостолите му предложили да отвалят камъка от гроба, за да може да се поклони на пречистото тяло. Но когато влезли в пещерата, видели, че е празна и че на мястото, гдето било положено тялото на Божията Майка, останала само плащаницата, с която я били покрили.
Апостолите в недоумение молили Бога да им открие тайната на това чудно събитие и в същия ден тя им била разкрита. Като се събрали на обща трапеза, те беседвали за успението на св. Богородица. Трябва да се има пред вид, че на своята трапеза те имали обичай да оставят едно празно място и да турят на него хляб за възкръсналия Господ Иисус Христос. След ядене те вдигали тоя хляб, наричан "част Христова", и като славели Пресвета Троица, казвали: "Господи Иисусе Христе, помагай ни!" След това разделяли тоя хляб помежду си и го изяждали като благословение от Иисуса Христа. Тоя път, в същото време, когато станали от трапезата, за да въздигнат Христовата част, изведнъж чули ангелско пение и като отправили очи към небето, видели на облаците пречистата Божия Майка, сияеща от слава и обкръжена от ликове ангели: "Радвайте се! – казала им тя, – защото с вас съм през всички дни!" Изпълнени от неизказана радост, те вместо обикновената си молитва извикали: "Пресвета Богородице, помагай ни!" Оттогава апостолите повярвали, че Пресветата Божия Майка възкръснала в третия ден след успението си и с тялото била взета на небесата.
В памет на това нейно явяване пред апостолите св. Църква наредила да се прави възношение (въздигане хляб) в чест на пресвета Богородица. Това възношение се нарича "панагия" ("пресвета").
По-късно над пещерата, гдето било положено тялото на Божията Майка, издигнали църква и оттогава започнали тържествено да празнуват Успението на Божията Майка. Тоя празник е един от дванадесетте велики празници.


© Жития на светиите, Синодално издателство 1991 година

ХАХОХОРНЕК (ԽԱՂՈՂՕՐՀՆԷՔ - БЛАГОСЛАВЯНЕ НА ГРОЗДЕТО) – ДЕНЯ НА БЛАГОДАРНОСТА ПО АРМЕНСКИ

Успение на Пресвета Богородица е един от големите празници на Арменската Апостолическа Църква. На този ден след св. Литургия свещеникът благославя гроздето и ги раздава на присъстващите.

Тази традиция е библейска. Там четем: „ 1. И когато влезеш в земята, която ГОСПОД, твоят Бог, ти дава за наследство, и я завладееш, и живееш в нея, 2. да вземеш няколко от първите от всичките земни плодове, които ще събереш от земята си, която ГОСПОД, твоят Бог, ти дава, и да ги сложиш в кошница, и да отидеш на мястото, което ГОСПОД, твоят Бог, ще избере, за да засели там Името Си. 3. И да отидеш при свещеника, който ще бъде в онова време, и да му кажеш: Свидетелствам днес на ГОСПОДА, твоя Бог, че влязох в земята, за която ГОСПОД се закле на бащите ни да ни я даде. … 10. И сега, ето, донесох първите от плодовете на земята, която Ти, ГОСПОДИ, ми даде. Тогава да ги поставиш пред ГОСПОДА, своя Бог, и да се поклониш пред ГОСПОДА, своя Бог.” (Библия, Второзаконие 26:1-3, 10).

Тогава земните плодове са били пшеницата, ечемика, гроздето, смокинята, нара, маслината, меда. Но Арменската Църква е дала предпочитания на гроздето поради няколко причини. Първо, когато след Големия Потоп Ной слезе от планината Арарат обработи земята и оглеждаше грозде. И днес гроздето е символ на Араратската Долина. Второ, в Новия Завет Исус Христос няколко пъти сравнява Себе Си с гроздето.

Смисъла на тази традиция е БЛАГОДАРНОСТА КЪМ БОГА. На този ден ние представяме пред Бог първите плодове на нашия труд. Навремето хората, които се занимавали със земеделие дарявали грозде на Църквата, от който са направили вино за св. Литургия. А тези които се занимавали с животновъдство, дарявали хай-хубавите агнета. Животните са били приготвени и раздадени на бедните. От там идва и традицията на много места да направят МАДАХ (корбан).

Този празник при арменците е своеобразен Ден на Благодарноста.

Празникът е основан още от св. Крикор Лусаворич (св. Григорий Просветител), първият католикос на Арменската Църква. А в 12-ти век от св. Нерсес Шнорали (св. Нерсес Благодатен – католикос на всички арменци 1166-1173 гг.) е написал песнопения за благославянето на гроздето.

Нерсес Кетикян

Saturday, August 7, 2010

ЛЮСИ СЕТЯН - Отвъд арменските очи

СКЪПИ ПРИЯТЕЛИ.


ПРЕДСТАВЯМ ВИ ВПЕЧЕТЛЕНИЯТА НА НАШАТА ПРИЯТЕЛКА ЛЮСИ СЕТЯН ЗА АРМЕНИЯ. ПРЕДИ ДВЕ ГОДИНИ ТЯ КАТО ЖУРНАЛИСТКА Е ПРИСЪСТВАЛА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ КИНОФЕСТИВАЛ "ВОСКЕ ЦИРАН" (ЗЛАТНА КАЙСИЯ) В ЕРЕВАН. В ТОЗИ МАТЕРИАЛ ТЯ Е СПОДЕЛИЛА СВОИТЕ ВПЕЧЕТЛЕНИЕ ОТ ЖИВОТА, БИТА И ЕЖЕДНЕВИЕТО НА НАШИЯ НАРОД В АРМЕНИЯ.ЧРЕЗ ПЕРОТО СИ ТЯ УСПЯ ДА МЕ ЗАВЕДЕ МЕСТАТА, КЪДЕТО СЪМ ИЗРАСНАЛ. БЕШЕ ВЪЛНУВАЩО. НЕ ПРОПУСКАЙТЕ. ЗАСЛУЖАВА ДА СЕ ЧЕТЕ.


ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО (БАЙЦАРАГЕРБУТЮН) или ВАРТАВАР

ПРЕОБРАЖЕНИЕ ХРИСТОВО (БАЙЦАРАГЕРБУТЮН) или ВАРТАВАР е един от петте основни празника на Арменската Апостолическа Църква. На този ден църквата отбелязва преображението на Господ Исус Христос в планина Тавор пред учениците Петър, Йоан и Яков.
В Евангелието на Матей се разказва за тази история по следния начин: „ И се преобрази пред тях: лицето Му светна като слънцето, а дрехите Му станаха бели като светлината.И ето, явиха им се Моисей и Илия, които разговаряха с Него.И Петър заговори и каза на Иисус: Господи, добре е да сме тук. Ако искаш, аз ще направя тук три шатри – една за Теб, една за Моисей и една за Илия. А докато той още говореше, ето, светъл облак ги засени; и от облака се чу глас, който каза: Този е Моят възлюбен Син, в когото благоволих; Него слушайте! И учениците, като чуха това, паднаха на лицата си и много се уплашиха. А Иисус се приближи до тях, допря се до тях и каза: Станете, не се бойте. И те, като повдигнаха очи, не видяха никого освен Иисус сам.”
Арменската Църква празнува Преображение Господне 98 дена след Великден, като денят варира между 28 Юни и 1 Август.
Празникът се нарича и Вартавар. Вартавар е бил езически празник. Легенда гласи, че богинята Астхиг пръснала любовта над арменската земя като я наръсила с розова вода и я обсипала с розов цвят. Бог Вахагън бранел тази любов и я защитавал, сражавайки се със злото. Този празник е променил малко значението след приемането на християнството.
По време на Вартавар в наши дни хората се поливат с вода кой когото свари, започвайки от ранна сутрин, подаряват един на друг рози и други цветя и пускат гълъби. Тази традиция се свързва със Световния Потоп и Ной. Водата символизира потопа, гълъбът - Ноевия гълъб, който се върна с маслинено клонче на устата, а цветята са символ на новия живот, възродил се на земята след Ной.
Някои етнографи обясняват значението на думата Вартавар с думите варт – роза и вар – ярка/пламтяща. При преображението си Христос показа своята Божественост като ярка цъфнала роза.
Този празник е един хубав повод да погледнем в себе си и в другите. Вартавар е подходящ ден, на който да позволим водата да отмие от нас гордостта и високомерието. Защото редом с чисто здравното предназначение на този празник - да донесе ведрост и свежест в най-горещите летни дни, християнската религия му е придала и още едно значение - да се отмият греховете и да се преобразим по-добри и по-чисти.

ФЛОРА ВАРТАНЯН